Ana Merlin
Rođena je u Zagrebu snježnog 22. siječnja 1973. godine. Odrasla je u Velikom Trgovišću gdje je završila osnovnu školu. Od djetinjstva je voljela književnost i pokazivala sklonost pomaganja ljudima, pa je po završetku osnovne škole upisala Školu za medicinske sestre u Mlinarskoj ulici u Zagrebu. Svoju medicinsku praksu odrađivala je u KBC-u Zagreb, Klinici za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Klinici za plućne bolesti Jordanovac, Klinici za ženske bolesti i porode i u Dječjem domu Zagreb.
Nakon završetka srednje škole upisala je Akademiju dramske umjetnosti u Zagrebu, gdje ubrzo još kao studentica počinje igrati u Teatru &TD, Gradskom dramskom kazalištu Gavella i u zagrebačkim Histrionima pod vodstvom Zlatka Viteza. Diplomirala je 1996. godine u klasi prof. Tomislava Durbešića. 1998. godine dobiva Nagradu hrvatskog glumišta za najbolje umjetničko ostvarenje u drami za epizodnu žensku ulogu. Na Festivalu glumca u Vinkovcima 1999. godine bila je članica žirija za dodjelu Nagrade Fabijan Šovagović.
Uronjena u kazališno stvaralaštvo, nakon niza uloga i uspjeha u institucionalnim kazalištima, 1999. osniva svoje privatno kazalište, Kazalište Merlin, u kojem stvara interaktivne dramske predstave koje tematski obrađuju suočavanje sa svim osobinama ljudske prirode i osvještavanje vlastite osobnosti, te potiču vrline i istražuju viši smisao života.
Na kazališne daske postavlja osamnaest dramskih predstava koje režira, dramatizira i u njima glumi. S njima gostuje u Hrvatskoj, mnogim europskim zemljama i na Međunarodnoj kazališnoj olimpijadi u Indiji.
2018. godine ostvaruje uspješnu suradnju s Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti i iste te godine otvara novu epohu umjetničkog stvaralaštva osnivanjem nove kazališne družine, A teatar, u kojoj je autorica dramskih tekstova baziranih na istinitim životnim pričama.
Članica je Hrvatskog društva dramskih umjetnika i Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika.
Aktivno se istovremeno bavi kazalištem i radom s ljudima. Još tijekom studija proučava medicinske znanosti te objedinjuje esencijalni poriv čovjeka za preživljavanjem i njegov umjetnički poriv. 1993. godine završava prvi stupanj, a 1999. godine postaje majstorica i učiteljica tradicionalnog Reikia - Usui Shiki Ryoho sustava prirodnog iscjeljivanja.
Uz svakodnevnu praksu iscjeljivanja, podučava sustav tradicionalnog Reikija kroz tečajeve, seminare, intenzive i vođene meditacije. Svoje majstorsko znanje i vještinu usavršava na intenzivima i radionicama koje je održavala nositeljica spiritualnog nasljeđa tradicionalnog Reikija Phyllis Lei Furumoto. Indiju je posjetila više od deset puta. Osnivačica je udruge za promicanje kvalitete života. Učenica je Hridayanande das Goswamija, harvardskog profesora dr. Howarda Resnicka, od kojeg je primila brahmansku inicijaciju.
2020. godine pokreće umjetničko-iscjeliteljski projekt Healing Room koji objedinjuje njezinu dugogodišnju umjetničku i duhovnu praksu. U svojim tematskim ciklusima, Healing Room postaje interaktivni prostor kreativnih rješenja životnih izazova.